2 czerwca 2024 roku Swarzędz stał się areną wielkiego sportowego święta, goszcząc 11. Bieg 10 km Szpot Swarzędz oraz 4. Bieg Rodzinny. Te dwie imprezy przyciągnęły do Swarzędza ponad 3300 uczestników, z czego ponad 1000 wzięło udział w Biegu Rodzinnym. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu i zaangażowaniu lokalnej społeczności w promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Swarzędz od lat przyciąga biegaczy z całego świata, a w tym roku w zawodach uczestniczyli reprezentanci aż 15 krajów. Rywalizacja na dystansie 10 km była bardzo zacięta, a podium zajęli biegacze, którzy ukończyli bieg w rewelacyjnym czasie poniżej 30 minut. Zwycięzcą został Ukrainiec DmytroDidovodiuk, który na co dzień mieszka w Lesznie, osiągając czas 29:52. To jego trzecia próba w Swarzędzu, ale pierwsze zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Kenijczyk Tom Mutie z czasem 29:58, a na trzecim miejscu uplasował się Andrzej Rogiewicz, finiszując w czasie 29:59.

Wśród kobiet najszybsza okazała się Monika Kaczmarek z Łodzi, która przebiegła 10 km w 35:37. Drugie miejsce zdobyła Monika Stachowska z Piły z czasem 36:08, a trzecie Magdalena Patas z Wrocławia, osiągając czas 36:16. Te wyniki potwierdzają wysoki poziom zawodów oraz doskonałą formę polskich biegaczek.

Organizacja takiego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz, który jest współorganizatorem imprezy oraz licznych partnerów.Wielu z nich związanych jest z biegiem od wielu lat. Do stałych partnerów, takich jak UTAL, Cisowianka, Sokołów, Inter Cars, Itaka,Biofarm, BLUM, ETC, Chronos Development czy Powiat Poznańki w tym roku dołączyli Grupa Bemo, WPiP oraz Alior Bank. Alior Bank w ramach akcji “Aktywni z Aliorem” wspierał organizację biegu i był fundatorem nagród finansowych w kategorii OPEN.

Impreza w Swarzędzu po raz kolejny pokazała, że sport łączy ludzi niezależnie od wieku, narodowości czy poziomu zaawansowania. Jak co roku istotną częścią wydarzenia była także aukcja charytatywna na rzecz 11-letniej Joasi Tomaszewskiej, która zmaga się z ciężką chorobą nowotworową. Mimo to Joasia wzięła udział w Biegu Rodzinnym, pokazując swoją niesamowitą determinację i ducha walki, co wzbudziło podziw i wsparcie wszystkich uczestników.

W ramach wydarzenia realizowany był też program informacyjno-edukacyjny przygotowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego pod hasłem „Aktywność zamiast #uzależNIEnia. Sport to lepszy wybór!”. Uczestnicy mogli zapoznać się z szeroko pojętą problematyką uzależnień oraz skorzystać z porad psychologów.

Po biegu na dzieci czekało mnóstwo atrakcji w strefie zabaw. Zawodnicy mogli skorzystać z posiłku i strefy regeneracji, gdzie dostępni byli masażyści i joga relaksacyjna. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowano także strefę EXPO z licznymi wystawcami. Doskonała atmosfera, duże zaangażowanie uczestników oraz profesjonalna organizacja sprawiły, że zarówno 11. Bieg 10 km Szpot Swarzędz, jak i 4. Bieg Rodzinny na długo zapadną w pamięć wszystkim uczestnikom.

Organizatorzy zapowiedzieli powrót do formuły festiwalu biegowego, który obejmie także dystans półmaratonu. Można się spodziewać nowej, jeszcze bardziej atrakcyjnej trasy, na której biegacze będą mieli szansę pobić swoje rekordy życiowe.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, dziękujemy partnerom i organizatorom za wspaniałą imprezę i już teraz zapraszamy na kolejną edycję, planowaną na 1 czerwca 2025 roku. Z pewnością będzie to równie emocjonujące wydarzenie!